Historia Żywieckiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej
Początki amatorskiej ligi piłki nożnej w Żywcu sięgają lat 90-tych. Wtedy to zawodnicy grający pod szyldami żywieckich barów lub punktów gastronomicznych rywalizowali ze sobą na żywieckich boiskach. Z roku na rok zainteresowanie nie malało, dzięki temu liga ciągle się rozwijała i rozwija nadal.
Z inicjatywą kontynuacji organizowania amatorskiej ligi w Żywcu, którą do 2011 roku zajmowało się Stowarzyszenie Miłośników Piłki Nożnej wyszli Panowie Dariusz Hańderek oraz Tomasz Supłat. Tym samym powstał klub Żywiecka Amatorska Liga Piłki Nożnej, który sezonem ligi halowej 2011/2012 rozpoczął rozgrywki. Inauguracyjny sezon został zorganizowany pod patronatem Pani Poseł do Sejmu RP Małgorzaty Pępek. Po kilku latach miejsce Pana Tomasza Supłata zajął Pan Szymon Łoboziak, obejmując miejsce vice prezesa ligi, tym samym prezesem oraz głównym organizatorem jest Pan Dariusz Hańderek. Na obecną chwilę zarząd ligi liczy 7 osób, co pozwala na zwiększenie możliwości organizacyjnych. Z roku na rok staramy się być coraz lepsi w tym co robimy, przez co spotykamy się z bardzo dużą ilością pozytywnych opinii na temat ligi. Staramy się cały czas rozwijać, co widać po ilościach wejść na naszą stronę, obserwacjach postów na stronach, pozytywnych komentarzach oraz zaangażowaniu zawodników w rozpropagowanie materiałów udostępnianych na stronie internetowej, czy też z profilu powszechnego portalu społecznościowego jakim jest Facebook. W pierwszym sezonie ligi udział wzięło 10 drużyn z Żywiecczyzny i okolic, które rywalizowały ze sobą w hali sportowej w Łękawicy. Po zakończeniu ligi halowej przyszedł czas na letnie rozgrywki. Zostały one zorganizowane na boisku sportowym w Parku Miejskim. Jak się okazało zainteresowanie ligą nie malało, więc i zaangażowanie organizatorów nie mogło być mniejsze. Kolejne sezony to kolejne zmagania drużyn, dobrze znających się z poprzednich rozgrywek jak i nowych zespołów, które chciały poczuć smak sportowej rywalizacji w miłej atmosferze. Od początku istnienia ligi amatorskiej w Żywcu, jej głównym celem była integracja graczy-amatorów piłki nożnej, czyli skierowanie jej do osób niezrzeszonych w zawodowych klubach piłkarskich, natomiast posiadający równie wielki zapał do gry jak ich koledzy z klubów. Jedynym wyjątkiem byli zawodnicy młodzieżowi zrzeszeni, którzy rozgrywali swoje spotkania w klasie rozgrywkowej nie wyższej niż juniorzy. Od sezonu 2013/2014 liga stała się jeszcze bardziej „amatorska”, ponieważ również młodzieżowcy są wyłączeni z brania udziału w rozgrywkach.Zawodnicy są w bardzo zróżnicowanym wieku począwszy od 16 do 60 roku życia, przez co uświadamiamy sobie, że piłka nożna łączy pokolenia oraz pokazuje czego możemy nauczyć się od innych zawodników. Od starszych – doświadczenia, od młodych – zapału do gry. Piłka nożna nie ma ograniczeń. Na chwilę obecną liga dysponuje rozgrywkami w dwóch sezonach letnim oraz zimowym. W sezonie letnim rozgrywki prowadzone są na obiektach sportowych typu Orlik, najczęściej przy szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu-Sporyszu. W sezonie letnim występuje podział na ligi:
Liga I oraz Liga II, przez co rywalizacja między drużynami jest bardzo interesująca i widowiskowa. Nowe drużyny rozpoczynające swoją historię zaczynają od II Ligi, przez co są zobowiązani do rozegrania całego sezonu, by móc awansować do I Ligi. W lidze I znajduję się 10 drużyn rywalizujących między sobą w meczach każdy z każdym, najmocniejsza drużyna zdobywa Mistrzostwo, ostatnia drużyna spada do drugiej ligi przez co pierwsza drużyna II Ligi zdobywa mistrzostwo w swojej lidze oraz awansuje do I Ligi, przedostatnia drużyna I Ligi rozgrywa mecz barażowy z drugą drużyną II Ligi, drużyna która wygrywa obejmuje prawo do gry w I Lidze. Sezon zimowy to rozgrywki na halach widowiskowo – sportowych w Łękawicy lub w Oczkowie. W rozgrywkach halowych bierze udział 12 drużyn. Pierwsza runda rozgrywek jest rozgrywana na zasadzie każdy z każdym, druga natomiast jest systemem pucharowym.
Cieszymy się coraz większym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców placówek sportowych, którzy coraz liczniej i bardzo chętnie przychodzą wspierać dopingiem grających zawodników oraz ich drużyny. Podczas rozgrywek możemy i to nie jeden raz zaobserwować pięknego wykonania bramki oraz spektakularne akcje. Z pewnością ligi zagraniczne, czy nawet nasza rodzima Ekstraklasa nie powstydziła się takiego widowiska. Mamy nadzieje, że przez kolejne lata będziemy w stanie dopisać jeszcze kilka kart historii Żywieckiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej.
|