PROGRAM ROZGRYWEK ŻALPN Orlik 2023
- Do rozgrywek ŻALPN Orlik 2023 zostaje zgłoszona odpowiednia ilość zespołów zgodnie z przyjęciami organizacyjnymi.
- Jeżeli zgłoszonych zostanie 6 - 9 zespołów, pierwsza I runda będzie miała charakter „każdy z każdym” natomiast II runda będzie rundą rewanżową .
- Jeżeli zgłoszonych zostanie 10-12 zespołów, pierwsza I runda będzie miała charakter „każdy z każdym” natomiast II runda zostanie podzielona na dwie Ligi (tabela na pół). Jeżeli podział określi nieparzystą liczbę drużyn, zespół pośredni zasili I Ligę ( np. I Liga 7 drużyn – 2 Liga 6 drużyn).
- W 2 rundzie (podział na II Ligi) wszystkie zespoły zachowują swój dorobek bramkowy i bilansowy z pierwszej rundy.
- Spotkania będą rozgrywane na obiekcie sportowym (Orlik) Żywiec-Sporysz. Rozgrywki ustala organizator w wyznaczoną niedziele. Mecze niedzielne będą odbywać się od godz. 9:00 do 14:00
- Po zakończeniu rozgrywek zostanie przeprowadzony plebiscyt aby wyłonić najlepszego zawodnika oraz najlepszego bramkarza rozgrywek. Będzie również wyłoniony najlepszy strzelec, drużyna fair play oraz drużyna z największą ilością strzelonych bramek i najmniejszą ilością straconych bramek. Udział w głosowaniu przypada na zespoły przynależące do swoich Lig z wyłączeniem głosu na swoich zawodników.
- Głosowanie na najlepszego zawodnika oraz bramkarza będzie odbywać się za pośrednictwem głosów przedstawicieli drużyn. Sędziowie oraz organizator wybiorą trzech bramkarzy oraz trzech najlepszych zawodników, poczym przedstawiciele zespołów podejmą ostateczną decyzje o wyłonieniu zwycięzców.
- W przypadku takiej samej ilości głosów na zawodników, ostatni głos zostaje dla Zarządu Stowarzyszenia ŻALPN.
- Nagroda Fair Play przypada tylko i wyłącznie drużynie która nie otrzymała i nie oddała żadnego Walkowera w czasie całego przebiegu rozgrywek. Przyznaną nagrodę otrzymuje zespół która otrzymała najmniejszą ilość kar indywidualny, biorąc pod uwagę żółte i czerwone kartki. Fair Play jest pojedynczą nagrodą dla wszystkich zespołów nie zależnie od ilości Lig.
- W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz częstymi obostrzeniami które zostają nakładane na nasze społeczeństwo, rozgrywki ŻALPN „Orlik 2023” będą uwzględniane w następującym charakterze:
- I runda – rozegranie min. 50% ( jeżeli rozgrywki zostaną zakończone przedwcześnie, liga zostaje unieważniona i zakończona), powyżej 50 % zakończenie na aktualnej kolejce.
- II runda, rewanże – rozegranie min. 50% (jeżeli rozgrywki zostaną zakończone przedwcześnie, liga zostaje zakończona na I rundzie.), powyżej 50 % zakończenie na aktualnej kolejce.
- II runda, pierwsze spotkania ligowe – rozegranie min. 50% (jeżeli rozgrywki zostaną zakończone przedwcześnie, liga zostaje zakończona na I rundzie przed podziałem na ligi), powyżej 50 % zakończenie na aktualnej kolejce.
- II runda, rewanże – rozegranie min. 50% (jeżeli rozgrywki zostaną zakończone przedwcześnie, liga zostaje zakończona na II rundzie – pierwsze spotkania ligowe), powyżej 50 % zakończenie na aktualnej kolejce.
Powyższe punkty dotyczą rozgrywek bez podziału jak również z podziałem na Ligii.
- Ostrzega się, iż każdy zawodnik będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie zostanie dopuszczony do gry, a drużyna, w której występuje poniesie odpowiedzialność dyscyplinarną oraz finansową zgodnie z Regulaminem Rozgrywek.
- Przypomina się, że każdy zawodnik gra na własną odpowiedzialność i nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w rozgrywkach. W każdym przypadku sportowym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
- Zawodnik lub osoba towarzysząca drużynie zachowująca się nagannie podczas trwania poszczególnych meczy lub całych rozgrywek, zostanie poddana sankcji dyscyplinarnej lub finansowej. Jednak może zostać wobec niej wszczęte postępowanie prawne z powództwa cywilnego, o czym decyduje Zarząd ŻALPN oraz Organizator rozgrywek.
- Jakiekolwiek sytuacje losowe powodujące utrudnienia w organizacji spotkań będą podawane przedstawicielom zespołów droga elektroniczną, telefonicznie, bądź osobiście, w jak najszybszym czasie.
- Punkty nie zawarte w Programie Rozgrywek ujęte są w Regulaminie Stowarzyszenia ŻALPN „Orlik 2023”.
- Do zamieszczania zmian w Programie Rozgrywek, jak również w Regulaminie uprawniony jest tylko Zarząd ŻALPN.
- O sytuacjach spornych nie zawartych w regulaminie jak również w programie rozgrywek ŻALPN „Orlik 2023” decyduje Zarząd ŻALPN oraz Organizator rozgrywek.
ŻYWIECKA AMATORSKA LIGA PIŁKI NOŻNEJ
Regulamin rozgrywek Orlik sezon 2023
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Organizatorem rozgrywek jest „Stowarzyszenie Żywiecka Amatorska Liga Piłki Nożnej” (ŻALPN) reprezentowana przez osoby prywatne. Siedziba Stowarzyszenia mieści się na Osiedlu Młodych 7/29, 34-300 Żywiec.
- Głównym celem Żywieckiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej (inaczej ŻALPN) jest propagowanie i rozwijanie piłki nożnej na Żywiecczyźnie jak również promowanie zdrowego stylu życia w miłej, sportowej atmosferze, dającej wiele radości zespołom, kibicom, a także organizatorom.
- W rozgrywkach mogą brać udział osoby, które nie występowały w zawodowych ligach piłkarskich (trawa i futsal) seniorów oraz juniorów w sezonie 2023 (wiosna). Do interpretacji zawodowych lig zalicza się udział zawodników począwszy od B klasy wzwyż z wykluczeniem Roz. 1, pkt. 4 i 5
- Dopuszcza się do rozgrywek zawodników powyżej 30 roku życia występujących w zawodowych ligach B, A klasy oraz lidze okręgowej w liczbie nie większej niż 5 osób. Do kapitana zespołu należy wcześniejsze poinformowanie organizatora lub sędziów spotkania o udziale powyższego zawodnika w rozgrywkach ŻALPN „Orlik 2023”.
- Każdej drużynie przysługuje wprowadzanie 1 ”zawodowego” gracza od 16 roku życia wzwyż do klasy okręgowej na cały sezon.
- Osoby niepełnoletnie (od 16 do 18 lat) mogą uczestniczyć w rozgrywkach ligowych tylko i wyłącznie za zgodą pisemną rodziców lub prawnych opiekunów (akceptowalne tylko i wyłącznie oryginalne druki ŻALPN). W rozgrywkach nie mogą brać udziały osoby po niżej 16 roku życia.
- Zgłoszone zespoły do udziały w rozgrywkach ŻALPN „ Orlik 2023” mogą zgłosić w fazie startowej maksymalnie 15 zawodników za wyjątkiem 3 zawodników których jest możliwość dopisania do 2 kolejki I i II rundy oraz symbolicznego zawodnika I i II rundy.
- Każdy zawodnik przystępujący do rozgrywek oświadcza, że jest zdolny do gry w piłkę nożną oraz nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które wykluczałyby go z udziału w rozgrywkach.
- Zespół będzie dopuszczony do rozgrywek po spełnieniu wszystkich wymogów:
- Uregulowania wpłaty składki członkowskiej na rachunek bankowy Stowarzyszenia lub osobiście u skarbnika ŻALPN w kwocie ustalonej przez organizatora. W/w składka zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów organizacyjnych oraz na cele statutowe Stowarzyszenia ŻALPN.
- Dostarczeniu kompletnie uzupełnionej Karty Zgłoszeń Uczestnictwa z podpisem kapitana drużyny.
- Podpisaniu regulaminu i programu rozgrywek Orlik 2023 przez przedstawiciela drużyny.
- Termin wpłaty składki członkowskiej ustala Organizator. Po weryfikacji wpłat, ustala się Harmonogram rozgrywek. Drużyna, która nie wpłaci w podanym terminie kwoty składki członkowskiej nie będzie brana pod uwagę w ustalaniu Terminarzu z możliwością utraty zaliczki wpłaty członkowskiej. Kwota ta zostanie wówczas przekazana na nagrody rzeczowe dla drużyn biorących udział rozgrywkach w obecnym sezonie.
- Jeżeli drużyna uiściła wpłatę członkowską i z przyczyn niezależnych od Organizatora, nie przystąpiła do rozgrywek lub zostanie z nich wykluczona nie dostaje zwrotu wpłaconej składki członkowskiej i kaucji.
- Zarząd ŻALPN ma prawo powołać reprezentację ŻALPN (zawodników z poszczególnych zespołów) lub wyznaczyć drużyny do udziału w rozgrywkach piłkarskich w stopniu charytatywnym, towarzyskim oraz zawodowym. Nie wyklucza to wybranych zawodników oraz drużyny do udziału w rozgrywkach ŻALPN „Orlik 2023”.
- W razie uczestnictwa reprezentacji ŻALPN lub wyznaczonych zespołów przez Zarząd ŻALPN do udziału w jakimkolwiek stopniu rozgrywek piłkarskich (turniej, mecz pokazowy, reprezentacja ŻALPN itp.) Zainteresowane osoby lub drużyny są automatycznie zwolnione z najbliższej kolejki ligowej. Kolejka zostaje przełożona na nadchodzący termin.
II. PRZEPISY GRY
- Czas gry: 2 x 25 minut (przerwa – 5-10 minut).
- W rozgrywkach bierze udział 6 zawodników z drużyny (5 w polu + 1 bramkarz).
- Minimalna ilość zawodników pozwalająca na rozegranie meczu to 4 zawodników z drużyny (3 w polu + 1 bramkarz).
- Zawodnicy występują w strojach sportowych z numerem na koszulce oraz w czystym obuwiu przeznaczonym do gry na Orliku. Zabrania się używania wkrętów. W przypadku nie spełnienia w/w wymogów sędzia ma prawo nie dopuścić zawodnika do gry.
- Przed meczem drużyny muszą wypisać protokół meczowy. W przypadku nie oddania wypełnionego protokołu, drużyna zawiniona otrzymuje walkower. Możliwość dopisania zawodników do protokołu jest dopuszczalna do rozpoczęcia drugiej połowy.
- Po zakończonym spotkaniu kapitan lub przedstawiciel zespołu jest zobowiązany do weryfikacji wyniku meczu, strzelców bramek, napomnianych i wykluczonych zawodników oraz podpisania sprawozdania meczu. Jeżeli sprawozdanie nie zostanie podpisane i zweryfikowane, późniejsze reklamacje nie będą brane pod uwagę.
- Obowiązkiem każdego zawodnika wpisanego do protokołu meczowego jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego jego tożsamość. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu sędzia ma prawo nie dopuścić zawodnika do gry.
- W rozgrywkach nie obowiązuje przepis dotyczący gry na „spalonym”.
- Zawody prowadzi dwóch sędziów (awaryjnie jeden – losowy przypadek) posiadających równe prawa do egzekwowania przepisów gry.
- Gra zatrzymywana jest wyłącznie przez sędziów.
- Czas na wznowienie gry przez zawodnika oraz bramkarza wynosi 6 sek. Po przekroczeniu w/w czasu sędzia ma prawo odgwizdać przewinienie techniczne i wskazać rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.
- W przypadku kontaktu piłki z nietypowym przedmiotem zostaje przyznany rzut pośredni dla drużyny niezawinionej powstałego kontaktu.
- W sytuacji gdy piłka opuszcza pole gry (gra nie może być kontynuowana) za niezwłoczne dostarczanie piłki odpowiedzialna jest drużyna, która ostatnia posiadała piłkę. W takiej sytuacji to kapitan drużyny „wybijającej” jest odpowiedzialny za wyznaczenie osoby, która niezwłocznie dostarczy piłkę. W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku kapitan drużyny „wybijającej” może zostać ukarany napomnieniem w postaci żółtej kartki. W sytuacji wybicia piłki poza obiekt sportowy, gdy piłka zostanie skradziona to w obowiązku drużyny wybijającej jest zakup nowej.
- Rzut od bramki - bramkarz wznawia grę od własnej bramki nogą z odległości 5 m. Bramkarz nie może zdobyć bezpośredniej bramki z wznowienia gry.
- Rzut rożny – zawodnik może zdobyć bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego.
- Rzut wolny pośredni - przyznany za niebezpieczną grę (nakładkę) niesportowe zachowanie lub przechwycenie piłki rękami przez bramkarza po celowym zagraniu zawodnika z drużyny. Wykonywany z miejsca jej złapania przez bramkarza.
- Rzut karny - wykonywany jest z linii pola karnego.
- Rzuty wolne - przyznane po faulu bądź zagraniu ręką są rzutami bezpośrednimi.
- Rzut wolny pośredni zostaje przyznany również za użycie wulgarnych słów, jeśli zawodnik nadmiernie będzie je wykorzystywał może zostać ukarany napomnieniem w postaci żółtej kartki.
- Odległość pomiędzy miejscem wykonywania rzutu wolnego, a zawodnikami drużyny przeciwnej wynosi 6 m.
- Aut - wznowienie z autu wykonuje się rzutem piłki zza głowy w miejscu, w którym piłka opuściła boisko.
- Niewłaściwe wznowienie z autu skutkuje wykonaniem tego stałego fragmentu gry przez drużynę przeciwną.
- Zawodnik ma prawo zażądać wznowienia gry z rzutu rożnego, bądź rzutu wolnego na gwizdek.
- Podczas wznawiania gry ze stałych fragmentów piłka musi stać nieruchomo.
- Kapitan musi być wyróżniony opaską kapitańską i tylko on ma prawo do porozumienia z sędzią w taktowny sposób. Nie ma obowiązku przekazywania opaski innemu zawodnikowi na czas zejścia kapitana z boiska. W przypadku wykluczenia z gry kapitana ma on obowiązek przekazania opaski kapitańskiej zawodnikowi z własnej drużyny.
- Wszystkie zespoły są odpowiedzialne za osoby występujące w drużynie oraz osoby im towarzyszące. W przypadku rażącego zachowania się zawodników lub osób towarzyszących, Zarząd lub Organizator rozgrywek może zweryfikować wynik meczu, ukarać drużynę finansowo, a także wykluczyć ją z rozgrywek „ŻALPN”– o sankcjach finansowych oraz dyscyplinarnych decyduje Zarząd.
- Za porządek w szatni, strefie technicznej boiska oraz jego bezpośredniego otoczenia (przed meczem, w trakcie meczu, a także po zakończeniu zawodów) odpowiedzialni są kapitanowie drużyn. W przypadku stwierdzenia rażących zaniedbań Zarząd ma prawo nałożyć karę na drużynę stosowną do popełnionego przewinienia włącznie z wykluczeniem drużyny z rozgrywek.
- Sędzia oraz członkowie Zarządu na wniosek kapitana drużyny mają prawo wylegitymować dowolnego zawodnika lub zawodników biorących udział w rozgrywkach (konfrontacja). Konfrontacja ma miejsce przed spotkaniem, w przerwie meczu bądź po jego zakończeniu. W razie niezgodności tożsamości bądź braku jej dowodów przyznany zostaje walkower w meczu, w którym uczestniczył. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce przed spotkaniem, mecz zostanie rozegrany lecz bez nieuprawnionego zawodnika. Istnieje możliwość dogrania meczu i okazanie dokumentu w najbliższym terminie tylko za zgodą arbitrów spotkania oraz Zarządu ŻALPN.
- W razie problemów z organizacją drużyny w danym meczu na życzenie kapitana drużyny arbiter główny ma obowiązek przesunąć rozpoczęcie meczu o 5 minut od planowanej godziny. W przypadku upływu w/w czasu i dalszych problemów drużyna dostaje walkower.
- W przypadku, gdy jedna z drużyn pojawi się na boisku spóźniona ponad 5 minut, zawody za zgodą drużyny przeciwnej i organizatora mogą być rozegrane, jednak w skróconym wymiarze czasowym, nie kolidującym z pozostałymi spotkaniami danej kolejki.
- Na ławce rezerwowych mogą przebywać zawodnicy oraz przedstawiciele drużyn, wpisani do protokołu meczowego. Zarówno zawodnicy, jak i przedstawiciele podlegają karą dyscyplinarnym (napomnienia, wykluczenia i kary finansowe). Zawodnicy pauzujący za kartki nie mogą przebywać w bezpośrednim otoczeniu ławki rezerwowych. Jeśli wyżej wymieniona kwestia nie zostanie zachowana sędziowie mają możliwość usunięcia ukaranych zawodników oraz zastosować sankcje dyscyplinarne (kolejne zawieszenia).
- Zmiany zawodników w trakcie meczu są lotne (hokejowe) w wyznaczonej do tego strefie zmian (wejście na orlik). Ilość zmian jest nieograniczona. W przypadku nieprawidłowej zmiany sędzia ma obowiązek ukarać zawodnika wchodzącego żółtą kartką.
III. PUNKTACJA I MIEJSCE W TABELI
- Punktacja:
a) zwycięstwo + 3 pkt
b) remis + 1 pkt
c) porażka 0 pkt
d) *walkower – 1 pkt
* dotyczy rozdziału VII. pkt 3
- O kolejności w tabeli decydują kolejno:
a) zdobyte punkty
b) bilans spotkań pomiędzy zainteresowanymi drużynami (max. 2 drużyny)
c) różnica bramek
d) ilość zdobytych bramek
e) ilość straconych bramek
f) losowanie
IV. KARY W GRZE
- Kartki:
A) żółta – zawodnik pauzuje w 1 meczu po otrzymaniu kolejno – 4,7,10,13 żółtych kartek.
Żółtą kartkę zawodnik otrzymuje za:
- przytrzymywanie zawodnika przeciwnej drużyny
- wykonanie wznowień w sposób nieprawidłowy
- popchnięcie zawodnika drużyny przeciwnej
- symulowanie faulu
- niewłaściwą zmianę
- krytykowanie decyzji sędziego
- celowe opóźnianie gry
- utrudnianie wznowienia gry przeciwnikom.
- inne niesportowe zachowania
B) czerwona – zawodnik pauzuje w 1 lub większej ilości meczy (ustala się to na podstawie ciężaru przewinienia jakiego zawodnik się dopuścił) oraz ponosi karę w wysokości 30 zł.
Czerwoną kartkę zawodnik może otrzymać za:
- wulgarne, aroganckie, niesportowe zachowanie wobec zawodnika drużyny przeciwnej bądź sędziego
- rozmyślne uderzenie lub próba uderzenia przeciwnika lub sędziego
- innego rodzaju czyny, które sędzia uzna jako wybitnie niesportowe (ciężkie)
a) Otrzymanie przez zawodnika w jednym meczu 2 żółtych kartek skutkuje opuszczeniem boiska przez zawodnika (czerwona kartka) do końca spotkania. Po upływie 4 minut w jego miejsce może wejść na plac gry współpartner z drużyny. Nie wyklucza to jednak występu zawodnika w następnym meczu.
b) W przypadku otrzymania bezpośrednio czerwonej kartki przez zawodnika (opuszczenie boiska bezpowrotne), drużyna gra w osłabieniu przez okres 4 min. Po upływie wyżej wymienionego czasu skład może być uzupełniony lecz innym zawodnikiem z drużyny.
c) Drużyna w której zawodnik otrzymał czerwoną kartkę zostaje ukarana karą finansową w wysokości 30 zł pobieraną z kaucji na cele statutowe Stowarzyszenia ŻALPN. Kara finansowa oraz sankcja dyscyplinarna zostaje ustalona na naradzie Zarządu ŻALPN.
d) Zawodnik, który został poddany sankcji „pauza” za ilość żółtych kartek oraz czerwoną kartkę, a w tym czasie rozegra mecz, drużyna zostaje bezzwłocznie poddana walkowerowi 10-0.
e) każda czerwona kartka i kara z nią związana jest rozpatrywana indywidualnie przez Zarząd oraz sędziów prowadzących zawody
f) po otrzymaniu 13 żółtych, bądź 3 bezpośrednich czerwonych kartek zawodnik jest wykluczony z gry do końca sezonu
e) otrzymanie bezpośrednich dwóch czerwonych kartek w jednej rundzie skutkuje wykluczeniem danego zawodnika z gry na co najmniej 2 kolejne mecze ligowe
V. ORGANIZATOR
- Organizator ma obowiązek:
- zarezerwować i udostępnić obiekt sportowy na czas rozgrywek,
- zapewnić obsadę sędziego na każde spotkanie,
- prowadzić tabele i statystyki rozgrywek zgodne z protokołami dostarczanymi od sędziego,
- rozstrzygać spory dotyczące interpretacji regulaminu oraz podejmować decyzję w czasie kontrowersji organizacyjnych niezawartych w regulaminie i programie rozgrywek,
- udzielania kar dyscyplinarnych jak i finansowych za złamanie Regulaminu zgodnie z wytycznymi w nim zawartymi.
- Organizator nie odpowiada za rzeczy zgubione oraz skradzione.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za powstałe kontuzje.
- Nasza strona internetowa: http://www.zalpn.pl
VI. SĘDZIA
- Zawody prowadzi jeden arbiter który ma pełną władzę i równe prawa do egzekwowania przepisów gry zawartych w regulaminie rozgrywek ŻALPN.
- Decyzje podejmowane przez sędziego dotyczące oceny faktów związanych z grą, włącznie z uznaniem lub nieuznaniem bramki oraz rezultatem zawodów – są ostateczne.
- Sędzia może zmienić swoją decyzje jedynie wtedy, gdy sam uzna ją za niewłaściwą zakładając, że gra nie została jeszcze wznowiona lub zawody nie zostały zakończone.
- Obowiązkiem sędziego jest:
- sprawdzenie stanu bramek i boiska sportowego do gry,
- prowadzenie zawodów zgodnie z regulaminem ŻALPN i przepisami gry w piłkę nożną 2023,
- wypełnienie i podpisanie protokołu meczowego.
- jedna z drużyn jest winna zaistniałej sytuacji, mecz kończy się walkowerem,
- obie drużyny są winne, mecz kończy się obustronnym walkowerem,
- wpłynęły na to czynniki zewnętrzne, mecz zostaje dokończony w innym terminie z zachowaniem wyniku oraz czasu gry.
- Sędzia ma prawo do przerwania meczu w przypadku zakłócenia porządku rozgrywek bądź zagrożenia bezpieczeństwa dalszego przebiegu gry, a następnie jeżeli:
- W przypadku uderzenia sędziego zawodnik jest zdyskwalifikowany z rozgrywek do końca sezonu, a drużyna w której występuje ponosi karę finansową, którą ustala Zarząd Stowarzyszenia ŻALPN. W stosunku do ukaranego zawodnika może zostać wprowadzone postępowanie prawne z powództwa cywilnego.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W razie dwóch walkowerów drużyna zostaje wyeliminowana z rozgrywek (bez zwrotu kosztów poniesionych za wpisowe oraz kaucje).
- Za otrzymany walkower z przyczyn wynikających nie stawieniem się na zawody, brakiem skompletowania zespołu (bez uprzedniego poinformowania organizatorów jak również drużyny przeciwnej) oraz walkower wynikający z nietypowych sytuacji na meczu np. bójka zawodników, uderzenie sędziego, zakłócanie porządku przez kibiców, osób towarzyszących drużynie itp. Drużyna której dotyczy incydent otrzymuje kare finansową w wysokości 100 zł, -1 punkt ligowy oraz wynik spotkania ustala się na 10-0 (jeśli wynik jest nie korzystny dla zespołu poszkodowanego) Powyższe sytuacje będą rozpatrywane na zebraniu Zarządu.
- Za walkower wynikający z przyczyny zdekompletowania składu, drużyna której dotyczy incydent otrzymuje kare finansową w wysokości 50 zł oraz wynik spotkania ustala się na 10-0 (jeśli wynik jest nie korzystny dla zespołu poszkodowanego). Powyższe sytuacje będą rozpatrywane na zebraniu Zarządu.
- Wykrytego zawodnika który występowały w zawodowych ligach piłkarskich (trawa i futsal) seniorów oraz juniorów w sezonie 2023 (wiosna) - rozgrywki ligowe oraz pucharowe za wyjątkiem zawodników 30+ zweryfikowanych oraz symbolicznych „zawodowca” 16+ . Należy zgłosić pisemnie lub drogą elektroniczna do Zarządu ŻALPN lub Organizatora rozgrywek w czasie nie dłuższym niż 48 h od rozegranego spotkania. Drużyna w której występował zawodnik, zostaje ukarana walkowerem, karą finansową w wysokości 150 zł oraz -1 pkt. ligowych. Przepis tyczy się wszystkich spotkań rozegranych przez nieuprawnionego zawodnika.
- Obustronny walkower działa na niekorzyść obu zespołów (wynik ustala się na 0-10 dla każdej z drużyn).
- Przedstawiciel, kapitan zespołu dopisując zawodników do swojej drużyny, nie mając pewności co do ich historii gry, jest zobowiązany do zgłoszenia zainteresowanych zawodników drogą e-mail kzalpn@gmail.com do ich weryfikacji przez Zarząd ŻALPN oraz akceptacji ich udziału w dalszej części rozgrywek.
- Drużyny mające jakiekolwiek zastrzeżenia, skargi, zażalenia, protesty odnośnie spotkań, organizacji itp., mają prawo pisemnie skierować je do Zarządu ŻALPN drogą pocztową lub e-mailową w czasie nie późniejszym niż 48h od danego incydentu. Tylko takie wersje będą brane pod uwagę i weryfikowane na zebraniu Zarządu.
- Możliwość dopisywania zawodników istnieje:
- od momentu dostarczenia karty zgłoszeń do 2 kolejki I rundy,
- od zakończenia I rundy do 2 kolejki II rundy,
- drużyny mają prawo dopisania „symbolicznie” 1 zawodnika na daną rundę rozgrywek ligowych (nie zrzeszonego w klubie sportowym) z wyłączeniem Roz.1 pkt.5.
- Transfer zawodników pomiędzy drużynami biorącymi udział w rozgrywkach (ukończenie rozgrywek) jest możliwy tylko w okresie od zakończenia I rundy do rozpoczęcia II rundy. Zespół który rezygnuje z udziału w rozgrywkach w czasie trwania I czy to II rundy nie bierze udziału w rozgrywkach (nie ma zespołu). Zawodnicy z nieistniejącej drużyny mają prawo do udziału w dalszej części rozgrywek z zachowaniem i przestrzeganiem Regulaminu ŻALPN „Orlik 2023” oraz Roz. VII pkt 11,12,13.
- Transfer zawodników może odbywać się tylko i wyłącznie w lidze w której brali czynny udział przed zmianą zespołu. Zawodnikowi poddanemu transferowi pozostaje dorobek strzelonych bramek jak i kar indywidualnych z poprzedniej drużyny (kontynuacja).
- Zespoł który podejmuje udział w rozgrywkach ŻALPN i z przyczyn zależnych i nie zależnych od organizatora zgłasza rozpad zespołu lub rezygnacje w czasie udziału w grze, należy obowiązek do uregulowania składki członkowskiej którą ustala Zarząd ŻALPN biorąc pod uwagę ilość rozegranych spotkań.
- Zawodnicy z rezygnującego zespołu w czasie trwania rozgrywek mają możliwość do dalszego udziału w grze w innych zespołach spełniając następujące warunki:
- Cała lub częściowa opłata składki członkowskiej drużyny,
- Zgoda większości przedstawicieli drużyn, biorących udział w rozgrywkach,
- Zgoda Zarządu ŻALPN,
- Możliwość dopisania zawodników ( I runda – 2 kolejka; II runda – 2 kolejka; zawodnik symboliczny I i II rundy – Wszystko włącznie).
- Zawodnicy których zespół się rozpad lub rezygnuje z udziału w dalszej części rozgrywek ŻALPN nie mają możliwości dopisania się do jednego zespołu w liczbie większej niż trzech zawodników. Maksymalna ilość zawodników których może dopisać zainteresowany zespół to trzy osoby.
- W przypadku utracenia kaucji poniżej 50 zł drużyna ma obowiązek wpłacić dodatkowe 50 zł kaucji w terminie do 5 dni. W przeciwnym razie może nie być dopuszczona do dalszych rozgrywek.
- Drużyny ponoszą odpowiedzialność za swoich kibiców.
- W przypadku rażącego zachowania zawodnika Zarząd ŻALPN ma prawo zdyskwalifikować go z rozgrywek.
- Zawodnicy pod wpływem alkoholu mają kategoryczny zakaz uczestniczenia w meczu.
- Zgłoszenia drużyn dokonuje się poprzez uzupełnienie Karty Zgłoszeń. Należy je dostarczyć do dnia 03.05.2023r.
- Do zmian w powyższym Regulaminie uprawniony jest jedynie Zarząd ŻALPN.
- W kwestiach spornych, związanych z regulaminem, programem i organizacją rozgrywek ostateczną decyzję podejmuje organizator rozgrywek ŻALPN.
- Za wyrządzone szkody na Orliku odpowiadają wszystkie drużyny biorące udział w rozgrywkach.
- Ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą się wydarzyć podczas rozgrywania meczy w ramach rozgrywek Żywieckiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej, dokonują zespoły i zawodnicy we własnym zakresie. Organizator nie ubezpiecza zawodników.
- Zawodnicy występujący w rozgrywkach ŻALPN w sezonie 2023, grają na własną odpowiedzialność.
Regulamin jest własnością Stowarzyszenia ŻALPN i tylko członkowie Zarządu mają prawo do wprowadzania zmian.
Każdego zawodnika biorącego udział w rozgrywkach obowiązuje przestrzeganie Regulaminu ŻALPN, Przepisów gry w Piłkę Nożną 2023 i Regulaminu obiektu sportowego „Orlik”.
Podczas rozgrywek na terenie obiektu sportowego obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych, środków odurzających oraz wszczynania awantur.
|